Co to je MH? A co to je Plamen? MH jako Mladí hasiči. PLAMEN je pak celorepubliková hra Mladých hasičů. Před rokem a kousek se David i Lucie stali členy Mladých hasičů naší obce a spolu s ostatními pod hlavičkou sousední vsi Bohostice se zúčastnili svých prvních závodů.
Nejdřív pár slov o hře Plamen. Hra vznikla v 80. letech 20. století, jako jedna z hlavních mimoškolních činností. Hra byla organizována nejdříve pro mladé hasiče, členy Svazu požární ochrany a posléze nástupnické organizace Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. posléze nástupnické organizace Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Hra má za své poslání rozvíjet dětské znalosti, vědomosti a dovednosti, nejen oblasti požární ochrany. V současné době je do hry Plamen zapojeno přes 40 000 dětí do 15 let.
Tolik stručný úvod. V sobotu ráno jsme měli sraz před osmou hodinou v Sedlčanech, na hřišti. U nás byla mlha, že by se dala krájet, a byla i celou cestu do Sedlčan. Na místě bylo zataženo, ale trhající se oblačnost dávala tušit, že se den nakonec vyvede. A vyvedl.
Původně jsem měl v plánu se po Sedlčanech lehce projít, kousek od místa konání jsou dvě tři keše, ale nakonec jsem byl požádán, abych se aktivně zapojil a stal jsem se časomírou na štafetě dvojic. Naštěstí to vyšlo tak, že David i Lucie šli útok v momentě, kdy mně nebylo potřeba. V čem děti vlastně soutěžily?
Za prvé to byla štafeta požárních dvojic. Štafeta požárních dvojic je disciplína, kterou provádí čtyři členi družstva plus jejich velitel. Dráha je dlouhá 2x 35metrů. Na pokyn startéra vyběhne velitel, který pouze běží k metě a zpět. Po jeho doběhnutí vybíhá první dvojce, která se vyzbrojí nářadím a běží k hydrantovému nástavci, kde musí rozvinout hadici do vytyčeného území. Poté jednu koncovku podá svému kolegovi, který nese proudnici a druhou napojí na hydrantový nástavec. Soutěžící s proudnicí mezitím napojil proudnici na druhou koncovku a položil za vytyčenou čáru. Poté obíhají metu a vrací se zpět, odkud odstartovali. Po doběhnutí vybíhá druhá dvojce, která nejprve oběhne metu. Jeden z nich odpojí proudnici od hadice a přeloží jednou hadici tak, aby mohl druhý hadici svinout a vznikl z toho kotouč, kdy budou koncovky u sebe. Disciplína končí doběhnutím soutěžících s nářadím za cílovou čáru.
U této disciplíny jsem byl jako časoměřič. A jednou běžel jako kapitán David, v druhém kole Lucie.
Za druhé pak požární útok s překážkami CTIF.
Požární útok CTIF je od klasického požárního útoku úplně odlišný. Soutěží celkem 9 členů, kteří jsou rozděleni do dvou skupin po čtyřech, a devátý člen je kapitán družstva. Každý má v týmu svoji úlohu, kterou musí splnit v co nejkratším čase. První čtveřice v čele s kapitánem družstva musí v úsek tratě překonat vodní příkop, přeskočit bariéru, protáhnout se tunelem, překonat kladinu a doběhnout k džberovým stříkačkám, které musí naplnit vodou a poté našplíchat určité množství vody do terčů. Po nastříkání vody, přebíhají k poslední části, kde musí správně přiřadit technické prostředky k jejich značkám a poté se seřadit v nástupní ploše pro ohlášení ukončení disciplíny. Mezitím druhá část týmu rozvine přesně daným postupem hadicové vedení, které musí být položeno na správné straně překážek. Hadice nesmí být ani přetočená, tak že si musí dávat pozor opravdu na vše. Po roztažení hadicového vedení musí vytvořit uzly a po dokončení se seřadit ke zbytku družstva do nástupního pole pro ohlášení ukončení disciplíny.
A třetí disciplínou byl požární útok.
Požární útok je opět týmová disciplína o sedmi členech a mají za úkol pomocí vody shodit či nastříkat terče co v nejkratším čase. Po odstartování doběhne družstvo na základnu, kde si každý člen dělá svoji část. Určeni členové vytvoří přívodní vedení vody a ponoří do zdroje vody, aby další člen – strojník mohl vodu nasát a pustit do dopravního a útočeného vedení, které mezitím rozvinuli ostatní členi družstva. Od motorové stříkačky jsou rozvinutý dvě hadice – k rozdělovači a od něj jsou zřízeny dva útočné proudy, které jsou vytvořeny ze dvou hadic – a proudnice.
Výše uvedené popisy jsou ze stránek SDH Velké Němčice. Snad se na mně nebudou zlobit.
Tím, že jsem se stal časoměřičem, tak nebylo tolik času na focení…A jak to, nejen těm mým dvěma, šlo?
Na to, že se David i Lucie závodů v požárním sportu účastnili poprvé v životě, docela jim to šlo. Myslím, že čas a trénink pomůžou, aby se zlepšili. Po dnešku vědí, co je příště čeká.